Podstawowa profilaktyka
Szczepienia psów
Wścieklizna
Obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Szczepienia kotów
Wścieklizna
Koty w Polsce nie podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko wściekliźnie. Zaznaczyć jednak trzeba, że koty wychodzące, dużo bardziej niż psy, obciążone są ryzykiem zarażenia się tą śmiertelną chorobą.
Choroby zakaźne psów (nosówka, parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby, infekcje górnego układu oddechowego)
Jest to najważniejsze, najbardziej podstawowe szczepienie dla wszystkich psów, zwłaszcza młodych. Szczepionki na 4 powyższe patogeny są podawane w jednym zastrzyku, znanym jako szczepionka DHPPi.
Choroby zakaźne kotów (wirusy zakaźnego wirusowego zapalenia nosa i tchawicy, kaliciwiroza, panleukopenia)
Jest to najbardziej podstawowe i najważniejsze szczepienie dla kotów. Szczepionka składa się ze złożonego preparatu podawanego w jednym zastrzyku. Niezaszczepienie na te choroby bardzo często powoduje poważną chorobę zwaną panleukopenią, która co roku zbiera krwawe żniwo wśród młodych kotów.
Szczepienia dodatkowe
W niektórych przypadkach takich jak na przykład przebywanie zwierzęcia na terenie o podwyższonym ryzyku epidemiologicznym wskazane bywa zaszczepienie psa przeciwko kliku dodatkowych chorobom:
- Borelioza
- Leptospiroza
Białaczka zakaźna kotów
Wirus białaczki kotów (FeLV) to wirus, który zaraża tylko koty. FeLV osłabia układ odpornościowy i prowadzi do uporczywej infekcji. FeLV jest ważną przyczyną anemii u kotów i może powodować raka kilku typów. Występuje na całym świecie i jest przenoszony poprzez wymianę płynów ustrojowych.
Nie ma leczenia eliminującego wirusa FeLV z organizmu, a choroba jest ostatecznie śmiertelna. Dlatego wysoce zalecane jest zapobieganie zakażeniu wirusem FeLV poprzez szczepienie.
Zwalczanie pasożytów
Pasożyty zewnętrzne
Zwalczenie inwazji kleszczy, pcheł oraz innych niechcianych „pasażerów na gapę” w sierści podopiecznego jest tematem zawiłym i wymaga głębszego zastanowienia się jaki preparat- obroża, tabletka bądź krople- będzie najlepszym wyborem.
Pasożyty wewnętrzne
Tzw. odrobaczenie powinno być przeprowadzane co około 3 miesiące w przypadku zwierząt wychodzących i co około roku w przypadku zwierząt niewychodzących.
Kontrolne badania krwi
Substancje znajdujące się w krwiobiegu niosą cenną informację odnośnie stanu określonych narządów wewnętrznych. Dlatego z tego też powodu badania krwi u psów i kotów mogą pomóc w określeniu, jak zdrowy jest ich organizm.
Rutynowe badania krwi są zalecane za każdym razem, gdy lekarz uważa, że dostarczą więcej informacji podczas diagnozy problemu medycznego. Powinny być również wykonywane w ramach corocznych badań zdrowotnych Twojego zwierzaka. Umożliwiają wczesne wykrycie niektórych chorób. Ponadto w przypadku starszych zwierząt zaleca się regularne badania krwi co 12 miesięcy lub częściej, w zależności od określonych schorzeń lub przyjmowanych leków.
Wszystkie powyższe usługi można wykonać w trybie wizyty domowej
Jak dbać o zęby?
Utrzymanie higieny jamy ustnej zwierzęcia nie jest luksusem —
to jeden z najważniejszych aspektów jego ogólnej opieki zdrowotnej.
1. Zaplanuj regularne zdejmowanie kamienia
Być może najważniejszym elementem utrzymania zdrowia jamy ustnej Twojego pupila jest odbywanie regularnych badań i zdejmowanie kamienia w gabinecie weterynaryjnym. Około 80% zwierząt powyżej trzeciego roku życia cierpi na poważną chorobę przyzębia, która wymaga leczenia. Takie problemy z zębami mogą prowadzić do zagrażających życiu infekcji i problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, wątroby i nerek.
Zęby Twojego pupila nie muszą osiągnąć takiego poziomu. Ta statystyka podkreśla znaczenie regularnego czyszczenia i przeglądów jamy ustnej, gdy zwierzak jest młody i konsekwentnego dbania o tę strefę w latach późniejszych.
2. Myj zęby pyszną pastą do zębów
Zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi mycie zębów jest podstawą dobrego zdrowia jamy ustnej. Podobnie jak u ludzi, najlepsze jest codzienne mycie zębów. Na szczęście pasta do zębów dla psów jest dostępna w wielu atrakcyjnych smakach, takich jak masło orzechowe, wołowina i kurczak.
3. Stosuj gryzaki dentystyczne
Gryzaki dentystyczne czyszczą zęby Twojego psa, jednocześnie zaspakajając jego naturalne pragnienie smacznego przysmaku. Poza tym Twój pies będzie zbyt zajęty jedzeniem swoich smakołyków, aby stwarzać problemy gdzie indziej.